Tabulka T0pri obsahuje informace o nemocenských a dalších dávkách NEMPRI. Tyto informace se následně odesílají do ČSSZ a to pomocí exportu informací na portál VREP.
Od roku 2025 se pro tento výkaz používá také název Oznámení zaměstnavatele o žádosti zaměstnance o dávku.
Bližší informace o Příloze k žádosti o nemocenské dávky lze získat na webu ČSSZ.
V tabulce T0pri mohou být 3 typy vět, které odpovídají těmto podáním:
NEMPRI = Příloha k žádosti o dávku. Toto podání je podkladem odesílaným do ČSSZ při začátku dávky (pro nemoci po 14 dnech náhrady). V případě ostatních dávek se toto podání posílá po skončení dávky, v některých případech i v průběhu dávky.
Pokud je v měsíčních datech zadána nějaká nová dávka (nemoc, OČR apod.), tak se při výpočtu mezd (případně při interakci) vytvoří nová věta NEMPRI. Při pokračující nemoci se další věta NEMPRI již nevytváří.
Podání NEMPRI se pro nemoci odesílá v případě, že nemoc překročí 14 dní. V případě ostatních dávek (např. OČR) se podání odesílá v termínu dle pokynů ČSSZ.
HZUPN = Hlášení zaměstnavatele / osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti. Toto podání je podkladem odesílaným do ČSSZ při ukončení nemoci.
Pokud nemoc končí a byla delší než 14 dní, tak se výpočtem (či interakcí) vytvoří věta HZUPN. Toto podání se pak elektronicky odesílá na ČSSZ. Před odesláním je třeba ve větě zkontrolovat a případně doplnit údaje na záložce Ukončení PN.
Pro ostatní dávky (např. OČR) se věta HZUPN výpočtem nevytváří. Před rokem 2025 se při ukončení těchto dávek informace na ČSSZ posílala stále pomocí posledního dílu papírové neschopenky. Od roku 2025 se při ukončení ostatních dávek posílá podání NEMPRI (nové podání označené jako NEMPRI25).
ZZVDPN = Žádost o změnu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti. Tuto žádost podává pojištěnec v případě, že chce změnit způsob výplaty dávky. Jinak se dávka proplácí na stejný účet, na který je zaměstnanci zasílána výplata.
Podání ZZVDPN odesílané v elektronické podobě z Orsoftu Open je určeno hlavně pro OSVČ. Běžní zaměstnanci, pokud chtějí změnit způsob výplaty dávky, tak budou toto podání ZZVDPN řešit buď pomocí ePortálu ČSSZ (se svým přihlášením), nebo vyplní papírový formulář a ten odešlou na příslušnou OSSZ. Mzdová účetní může zaměstnanci s tímto vyplněním pomoci tím, že v tabulce T0pri vytvoří větu ZZVDPN a vytiskne zaměstnanci příslušný formulář.
Větu ZZVDPN je možné jednoduše vytvořit tak, že se opíše odpovídající věta NEMPRI. V opsané větě se změní typ na ZZVDPN a na záložce Platební spojení se vyplní požadované údaje.
Pokud je u zaměstnance nařízen výkon rozhodnutí či exekuce, tak se potřebné podklady pro provádění srážek z dávek nemocenského pojištění připojují pomocí elektronických dokumentů.
Od 01.01.2025 dochází k digitalizaci dalších dávek. Takže pro další dávky (např. OČR) se pomocí podání NEMPRI odesílá mnohem více informací, než tomu bylo dříve. Některé z těchto informací musí zaměstnavateli předat zaměstnanec, který o dávku žádá.
Nově se pro odeslání podání NEMPRI používá struktura nazvaná NEMPRI25.
Pro ošetřování (OČR a DLO) se nově používají akce Vznik, Trvání a Ukončení. Přitom je možné v jedné větě používat i kombinaci více akcí. Pro jedno ošetřování (hlavně pro dlouhodobé) se totiž může posílat více podání NEMPRI. Více viz pokyny pro vyplnění na stránkách ČSSZ.
Pokud ošetřování začíná a nebylo zatím ukončeno, tak vznikne první věta s akcemi Vznik a Trvání. Takovou větu je možná odeslat na VREP (když uplyne podpůrčí doba či předepsaný termín odeslání). Pokud následující měsíc toto ošetřování pokračuje, tak vzniká další věta, ta už nemá akci Vznik, pouze Trvání či Ukončení. Období žádosti na záložce Žádost o dávku bude v nové větě pouze za nový měsíc.
Pokud první věta s akcemi Vznik a Trvání nebyla ještě odeslána na VREP, tak ošetřování, které pokračuje do následujícího měsíce, nevytvoří větu další, ale připojí se do první věty. Akce bude Vznik a Trvání, případně Vznik a Ukončení. Období žádosti na záložce Žádost o dávku se spojí s předchozím obdobím.
Pro ošetřování se jako druh dávky odjakživa používala zkratka „OCR“ (v browse se zobrazuje zkratka bez háčků). Od roku 2025 se však v některých popisech na straně ČSSZ pro ošetřování zavádí nová zkratka „OSE“.
Z důvodů kompatibility s daty před rokem 2025 se v tabulce T0pri používá stále původní zkratka „OCR“. Na funkci to nemá vliv, jedná se o totéž, co se někde jinde označuje „OSE“.
Naopak v novém aparátu eDávky (DZNP) se pro ošetřování používá nová zkratka „OSE“.