Mega tabulka představuje největší skupinu parametrů podsystému Mzdy. Obsahuje seznam všech mzdových složek používaných v podsystému Mzdy a zároveň jsou zde nastaveny vlastnosti jednotlivých mzdových složek. V rámci aktualizace této tabulky je možné tyto parametry nejen prohlížet (tabulka je dodávána se standardním nastavením), ale také aktualizovat. Výchozí standardní nastavení Megatabulky je vždy nutné pečlivě zkontrolovat při zkušebním provozu podsystému Mzdy, a případně upravit podle individuální potřeby.K úpravě obsahu této tabulky můžete být vyzváni i dodavateli systému. Dochází k tomu zejména v období legislativních změn. V situaci, kdy si nejste jisti dopadem příslušné úpravy, doporučujeme kontaktovat naše konzultanty.
Vlastní aktualizace obsahu tabulky je rozložena do několika obrazovek – jednotlivé vlastnosti mzdových složek jsou zde uspořádány podle logických skupin. V horním pravém rohu je orientačně uveden název příslušné logické skupiny.
Kód je číselné označení mzdové složky. Lze používat pouze číselné kódy povolené autory programu. Mzdové složky jsou rozděleny do skupin s následujícím významem:
Skupina Název
0 Parametry pro měsíční data
1 Hodiny s vazbou na koruny (mzdy a příplatky)
2 Příplatky (pohotovost, svátky, přesčasy, mzdové zvýhodnění)
3 Další příplatky
4 Odměny (peněžní i nepeněžní)
5 Nepřítomnost v práci (nemoc, ošetřování, absence, náhrady)
6 Srážky (zálohy, přednostní srážky, srážky s příspěvkem organizace)
7 Srážky (ostatní)
8 Komplexní kódy
9 Uživatelské kódy
Název mzdové složky.
Zkrácený (úsporný) název mzdové složky – používá se tam, kde není dostatek místa na celý název (např. při tisku výplatních lístků). Krátký název je možné si přizpůsobit zvyklostem v organizaci..
Položka se používá k označení mzdových složek, které jsou brány v úvahu při výpočtu doplatku do osobní třídy. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (ovlivňuje výpočet doplatku do osobní třídy)
Odečíst
Položka se používá k označení mzdových složek, které jsou brány v úvahu při výpočtu doplatku do průměrného výdělku. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (ovlivňuje výpočet doplatku do průměrného výdělku)
Odečíst
Položka se používá k označení mzdových složek, které jsou zahrnovány do mzdy za přesčas. Kromě základní mzdy jsou do mzdy za přesčas často ještě zahrnovány některé druhy příplatků (například osobní hodnocení). Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (zahrnuje se do mzdy za přesčas)
Odečíst
Údaj se používá k označení mzdových složek, ze kterých se počítají prémie u měsíčně odměňovaných. Prémie jsou počítány vždy ze základní mzdy, ale navíc mohou být pro potřeby výpočtu prémií k základní mzdě přičteny ještě některé další mzdové složky (například osobní hodnocení). Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (zahrnuje se do základu pro výpočet prémií měsíčně odměňovaných)
Odečíst
Položka je určena pro označení těch mzdových složek, které budou zahrnovány do komplexní mzdové složky 840 – Hrubá mzda resp. 841 – Hrubá mzda režijní. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst do hrubé mzdy
Odečíst
Položka je určena pro označení těch mzdových složek, které budou zahrnovány do komplexní mzdové složku 842 – Čistá mzda. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst do čisté mzdy
Odečíst
čisté mzdy
Položka se využívá k označení těch mzdových složek, které jsou zahrnovány do základu pro výpočet zdravotního pojištění. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (zahrnuje se do základu pro výpočet zdravotnho pojištění)
Odečíst
Položka se využívá k označení těch mzdových složek, které jsou zahrnovány do základu pro výpočet sociálního pojištění. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (zahrnuje se do základu pro výpočet sociálního pojištění)
Odečíst
Položka se využívá k označení těch mzdových složek, které jsou daněny dle zákona o daních z příjmu fyzických osob. Lze použít následující možnosti:
Nezahrnuje se
Přičíst do základu zálohové daně
Odečíst
Přičíst do základu tantiémy
Přičíst do základu C
Přičíst do základu D
Položka se využívá k označení těch mzdových složek, které mají vliv na výpočet doplatku do minimální mzdy. Při výpočtu doplatku do minimální mzdy se automaticky vychází z hodnoty hrubé mzdy. Zde se proto zadávají pouze odchylky od hrubé mzdy. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (k hrubé mzdě)
Odečíst (od hrubé mzdy)
Položka je využívána k označení mzdových složek, které jsou používány při výpočtu pracovněprávního průměru. U mzdových složek vztahujících se k delšímu období je pro výpočet PP průměru možné je rozdělit na více čtvrtletí. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst do základu pro výpočet pracovněprávního průměru
Odečíst
Rozdělit do 2. čtvrtletí
Rozdělit do 3. čtvrtletí
Rozdělit do 4. čtvrtletí
Hodnoty 2 až 4 jsou určeny pro mzdové složky, které jsou vypláceny za delší než čtvrtletní období (např. pololetní prémie, roční odměny apod.).
Údaj se používá pro kalkulačku průměrných příjmů. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (zahrnuje se do výpočtu průměrného příjmu)
Odečíst
Položka je využívána pro stanovení výchozí částky pro srážení přednostních srážek. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Údaj se používá k označení těch mzdových složek, které ovlivňují obsah komplexní mzdové složky „Částka k výplatě“. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (K842, nemocenské dávky apod.)
Odečíst (naturálie)
Údaj se používá k označení těch mzdových složek, které mají naturální formu. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv (peněžní složka)
ANO (naturální složka)
Položka slouží k označení mzdových složek, které budou zahrnovány do základu pro valorizaci. Je používána pouze v situaci, kdy je požadován automatický výpočet valorizace procentem ze základu pro valorizaci. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (k základu pro valorizaci)
Odečíst (od základu pro valorizaci)
Položka se používá k označení mzdových složek, které mají být zahrnuty do základu pro výpočet odborových příspěvků. Využívá se pouze tehdy, pokud je výpočet odborových příspěvků požadován a byl zvolen takový způsob výpočtu odborových příspěvků, který vychází ze základu pro odborové příspěvky. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (k základu pro odborové příspěvky)
Odečíst (od základu pro odborové příspěvky)
Položka se využívá pro označení mzdových složek, které jsou zahrnovány do základu pro výpočet sociálního fondu. Využívá se pouze tehdy, pokud je výpočet sociálního fondu požadován. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (do základu pro sociální fond)
Odečíst (od základu pro sociální fond)
Položka je využívána pro stanovení základu pro podíly. Vyplňuje se pouze tehdy, pokud je vyžadován výpočet podílů. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (do základu pro podíly)
Odečíst (od základu pro podíly)
Položka je využívána pro stanovení základu pro penzijní fond – je třeba označit ty mzdové složky, které mají vliv na tento základ. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Položka je využívána pro stanovení základu pro státní dávky – je třeba označit ty mzdové složky, které mají vliv na potvrzení, vydávaná pro potřeby orgánů, které poskytují dávky státní sociální podpory. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (do základu pro státní dávky)
Odečíst (od základu pro státní dávky)
Nemocenské dávky
Údaj se používá k označení těch mzdových složek, které se mají při promítání měsíčních obratů načítat do položky nápočtového souboru trsum.NAPOCET1. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Údaj se používá k označení těch mzdových složek, které se mají při promítání měsíčních obratů načítat do položky trsum.NAPOCET2 (sumační údaje). Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Údaj se používá k označení těch srážek, které mají být uvedeny na zápočtovém listu. Lze použít následující možnosti:
Nezahrnují se
Zahrnují se
Položka slouží k označení těch mzdových složek (hodin), které ovlivňují výpočet minimální mzdy. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (pro výpočet minimální mzdy)
Odečíst
Položka slouží k označení těch mzdových složek (hodin), které ovlivňují výpočet pracovněprávního průměru. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (pro výpočet pracovněprávního průměru)
Odečíst
Údaj se používá pro označení těch neodpracovaných hodin, které mají vliv na krácení pracovněprávního průměru při jeho výpočtu za čtvrtletí. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Údaj se používá k označení těch hodin, které mají být zahrnuty jako hodiny odpracované do položky trsum.HOD-ODPR (sumační údaje). Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Údaj se používá k označení těch hodin, které mají být zahrnuty jako hodiny odpracované do položky trsum.EVID1 (sumační údaje). Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Údaj se používá k označení těch hodin, které mají být zahrnuty jako hodiny odpracované do položky trsum.HOD-EVID2 (sumační údaje). Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Zatím se nepoužívá
Chybí v Orsoftu
Chybí v Orsoftu
Položka je využívána pro výpočet počtu pracovních dnů, které se tisknou na výplatní lístek.
Ke změně významu této položky došlo od 1.1.2021 v souvislosti se změnou legislativy v oblasti dovolené. Položka je využívána k označení mzdových složek, které mají vliv na výpočet nároku na dovolenou. Lze použít následující možnosti:
Výkon práce
Částečně započitatelné překážky
Neodpracované doby (absence)
Položku lze využít pro označení odpracovaných dnů, které mají vliv na výpočet pracovněprávního průměru. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst (do odpracovaných dnů pro výpočet pracovněprávního průměru)
Odečíst
Položka je používána k označení mzdových složek, které ovlivňují automatický nápočet kalendářních dnů praxe. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv
Přičíst
Odečíst
Položka je využívána pro výpočet zdravotního pojištění za dny omluveného neplaceného volna (absence). Je třeba označit význam jednotlivých mzdových složek (dnů) ve vztahu k výpočtu zdravotního pojištění. Lze použít následující možnosti:
Nemá vliv na zdravotní pojištění
Platí se z nich zdravotní pojištění
Zatím není využíváno.
Údaj se využívá pro zařazení mzdové složky do jedné z částí na výplatním lístku (číselník t0vli). Informace je používána pro výplatní lístky mini, standard, diskrétní, obálka:
Výplatní lístek „mini“: použijte znaky A až D. Mzdové složky se řadí pod sebe v pořadí A,B,C a D. Malá a velká písmena se nerozlišují.
Výplatní lístek „standard“, „diskrétní“ a „obálka“: použijte znaky A až D. Mzdové složky se umisťují na výplatní lístek do čtyřech sloupců A až D. Zóna A je určena pro tisk dnů a hodin, zóny B, C a D pro tisk korun. Pro zařazení kódu ze zóny „korunové“ navíc do zóny A lze využít hodnoty b, c a d (pozor na „přetečení“ 1. sloupce).
Údaj se využívá pro zařazení mzdové složky do jedné z částí na výplatním lístku (číselník t0vli) typu „pdf“. Použijí-li se u kódů 847,848 a 849 malá písmena, tisknou se tyto kódy na výplatní lístek typu „pdf“ pouze tehdy, obsahují-li nenulové hodnoty.
Údaj se využívá pro zařazení mzdové složky do jedné z částí pro zakázkové výplatní lístky (číselník t0vli).
Na této záložce Megatabulky jsou soustředěny ty parametry, které ovlivňují výpočet hrubé mzdy a srážek.
Používá se pro označení těch mzdových složek, jejichž výpočet se řídí volitelným algoritmem. Všechny volitelné algoritmy používané pro výpočet mzdových složek jsou uvedeny v číselníku. Jde o algoritmy, které se vztahují zejména k výpočtu různých druhů příplatků, příspěvků či některých druhů srážek.
Tyto položky se používají upřesnění výpočtu mzdové složky v situaci, kdy se toto upřesnění liší pro hlavní a vedlejší činnost zaměstnance. Lze použít pouze znaky uvedené v číselníku, Tato položka věcně souvisí s položkou číslo výpočtu mzdové složky.
Využívá se k zadání „sazby“ nebo „procenta“ pro výpočet. Používá se zejména u příplatků.
Využívá se k zadání „sazby“ nebo „procent“ pro výpočet. Některé výpočty lze provádět za určité skupiny zaměstnanců. Např. výpočet odborových příspěvků za zaměstnance na rodičovské dovolené. Využívá se zejména u příplatků.
Pro některé výpočty je přípustná i individuální sazba pro jednotlivé zaměstnance. Pokud je uplatňována tato praxe, pak je nutné příslušný kód v této položce označit. Individuální sazba se většinou zadává u konkrétního zaměstnance v tabulce trvalých složek (platí po více období) nebo přímo v měsíčních datech. Je využívána u tzv. obecného příplatku.
Pro některé druhy příplatků/srážek lze zadat tzv. spodní limit - v tomto případě nemůže být vypočtený příplatek nižší než tento limit. Obdobný význam má i horní limit s tím rozdílem, že příplatek nemůže být větší než horní limit. Limity bývají často využívány u příplatků poskytovaných zaměstnavatelem.
Tuto položku je možné využít v situaci, kdy je třeba částku prémií vypočítat, ale současně nevyplatit v příslušném měsíci. K „zadržení“ příslušné mzdové složky dochází, když je v této položce vyplněn jakýkoliv znak různý od mezery.
Parametry v této skupině jsou používány při výpočtu srážek.
Lze vybrat způsob srážení z číselníku.
Tato položka je využívána pouze u srážek a lze zadat formu, kterou bude prováděn export srážky (zaslání srážky zaměstnance do jiné instituce – banky, penzijního fondu apod.). Povolené formy exportu srážky jsou v číselníku t0srexp.
V této položce lze zadat požadavek na provádění určitého automatického výpočtu i po výstupu zaměstnance. Využívá se zejména pro srážky – srážka, která má být zaměstnanci prováděna i po ukončení pracovněprávního vztahu, musí být označena písmenem „A“ resp. „a“. Počítá se také s využitím této položky u mzdových složek zadávaných v souboru trvalých mzdových složek (např. 460 – odškodnění úrazů).
V této položce je možné implicitně zadat, že jde o srážku, kde se má dopočítat zbytek ke sražení po provedení všech ostatních srážek. Položku je možné používat pouze u srážkových kódů. Významem tato položka koresponduje s obdobnou položkou v souboru kmenových srážek.
V této položce je možné zadat implicitního příjemce srážky. Položku je možné využívat pouze u srážkových kódů. Významem tato položka koresponduje s obdobnou položkou v souboru kmenových srážek.
Na této záložce jsou parametry, které ovlivňují způsob zadávání a práce s tzv. nositeli nákladů. Mzdovým složkám se nositele nákladů přiřazují na několika místech - k trvalým složkám, k měsíčním datům, v přípravě zaúčtování.
Lze použít pro označení tzv. aktivních kódů - tedy kódů, které jsou v konkrétní organizaci používány.
Slouží k označení kódu, u kterého se NEMAJÍ pořizovat nositele nákladů. U těchto kódů se zadá znaménko MINUS.
Využívá se pro potřeby zaúčtování. Rozšiřuje možnosti nastavení číselníku nositelů OCNN v souvislosti s vazbou na mzdovou složku.
Využívá se pro zaúčtování, kódy se stejným způsobem zaúčtování lze sdružovat do skupin. Je zde vazba na tabulku pro zaúčtování.
Zde si může uživatel zadat cokoliv dle svého uvážení. Tato položka tak může sloužit např. k označení mzdových složek pro tisk.
Na této záložce se zadávají převážně technické údaje související s pořizováním měsíčních dat. Ve standardní Megatabulce jsou již naplněné a k jejich změně dochází jen v mimořádných situacích. Např. při specifickém požadavku zákazníka na zobrazení některé ze mzdových složek v měsíčních datech apod. Doporučujeme tyto hodnoty upravovat pouze po konzultaci s autory.
Nejčastěji používaný rozměr pro zobrazení měsíčních dat při jejich pořizování. Lze měnit pouze po dohodě s autory projektu.
Význam číselných kódů :
01-parametr zpracování
02-potlačení DATRV
10-výkony (obrazovka C)
11-procento, signál
12-procento
14-tarif
16-počet, fix, částka
20-dny kalendářní (61)
30-dny pracovní (01)
31-dny pracovní, hodiny
40-hodiny
41-hodiny, procento (17)
42 hodiny(přesčasů), kódy měsíčních dat (05)
43 hodiny, výkony
44-dny přepočtené, hodiny
45-hodiny, částka
46-hodiny, procento, částka
50-koruny (03)
51-koruny
53-základ
54-základ, koruny
60-DD od, DD do, hodiny 1. dne, hodiny(E)
61-hodiny 1. dne, DD od, DD do (51)
62-DD od, DD do, hodiny 1. dne, P-PREP, hodiny(53)
64-hodiny 1. dne, DD od, DD do, Signál, Hodiny(E)
65-hodiny 1. dne, DD od, DD do, fix, částka, hodiny(E)
70-cd DD.MM, do DD.MM, 1. den, % krácení, diagnóza, nová, pokračující, konec, částka (09)
71-od DD.MM, do DD.MM, koeficient 1. dne, % krácení, diagnóza, nová, pokračující, konec, částka (09)
ale 71 se nepoužívá, místo něho se z TomedRozmerUtil podá 70
72-od, do, diagnóza, nová, pravděpodobná, konec, den1, den2, den3, den4, částka (55)
Maximální rozměr pro zobrazení měsíčních dat při jejich pořizování. Lze měnit pouze po dohodě s autory projektu.
Doplnit
Doplnit.
Doplnit.
Pro takto označené kódy se může provádět přímý výpočet.